Sekite naujienas

Pasaulis

„Pasaulinė gamyklų krizė“: kodėl Kinijos valdžios institucijos griauna savo pačių milžinus

Paskelbta

-

„Kinijos globalizacija“ ir tai ar Naujosios ekonominės politikos patirtis gali būti pritaikyta Dangiškajai Karalystei po 100 metų

Taip jau sutapo, kad XXI a. dešimtojo ir dvidešimtojo dešimtmečių sandūroje daugelis didelių pasaulinio masto ekonominių sukrėtimų buvo vienaip ar kitaip susiję su Kinija. Šiuo metu „pasaulinio fabriko“ svarba taip išaugo, kad įvykiai Kinijoje tiesiog negali nedaryti įtakos visoms kitoms šalims. Investuotojams ir spekuliantams nervus gadinęs JAV ir Kinijos prekybos karas buvo tik prologas vėlesnei pasaulinio „koronaviruso“ ekonomikos nuosmukio bangai.

Reklama:

Tačiau tarptautinė bendruomenė vis dar svarsto, ar Kinija yra susijusi su galimai dirbtine COVID-19 kilme, ir toliau lieka kita potencialiai „sprogstama“ tema pasaulio ekonomikai. Pavyzdžiui, ankstesnis JAV prezidentas Donaldas Trumpas šiuo klausimu jau pareikalavo mažiausiai 10 trilijonų JAV dolerių reparacijų. Nors šiuo metu šis klausimas yra suvaldytas, galima daryti prielaidą, kad vėliau jis pradės atsiskleisti. Ir, žinoma, finansų rinkos negali nereaguoti į tokius įvykius. Kaip? Šiuo metu galime tik spėlioti.

Kitas nerimą akcijų rinkoms keliantis klausimas – akivaizdi tendencija griežtinti Kinijos aukštųjų technologijų bendrovių reguliavimą. Ši tendencija ypač ryški „naujosios ekonomikos“ atstovams, kuriems neabejotinai priklauso visos interneto įmonės.

Reklama:

Tik pažvelkite į 1 mlrd. dolerių baudą už antimonopolinių taisyklių pažeidimą maisto pristatymo paslaugai „Meituan“. Anksčiau tokia planetos milžinė kaip „Alibaba“ taip pat buvo nubausta 2,8 mlrd. dolerių bauda dėl panašių priežasčių. Visas Kinijos vaizdo žaidimų ir elektroninių pramogų bendrovių sektorius žlugo aiškiai pagrasinus vyriausybės sankcijomis už naujų šios srities taisyklių pažeidimus.

Netikėtos kibernetinio saugumo problemos, su kuriomis susidūrė Kinijos taksi paslaugų teikėjas „Didi“, taip pat buvo iškalbingas pavyzdys. Tai prasidėjo beveik iš karto po to, kai bendrovė įtraukė savo depozitoriumo pakvitavimus į Niujorko vertybinių popierių biržą. Pirmą kartą pasirodė gandai apie galimą išbraukimą iš biržos sąrašų. Vėlesniuose žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad Kinijos vyriausybė gali net perimti įmonės kontrolę ir paskirti naują vadovybę.

Priklausomybės nuo pasiūlos atskleidimas

Dar viena rimta pasaulinė krizė dar kartą paaštrino iššūkį, susijusį su naujų ekonomikos augimo modelių paieška daugelyje šalių, įskaitant Kiniją. Netikėta pandemija parodė, kad atskiros šalys negali pasikliauti vien gyvybiškai svarbių prekių importu iš kitų šalių.

Primename, kad 2020 m. pavasarį Čekija konfiskavo medicininių kaukių ir respiratorių siuntą, gabentą iš Kinijos į Italiją. Maždaug tuo pačiu metu JAV Bankoke „konfiskavo“ Vokietijai skirtą apsauginių kaukių siuntą. Tokie „šiuolaikinio piratavimo“ faktai rodo, kad net šalys, kurios yra vienos iš pasaulio ekonomikos lyderių, yra labai priklausomos nuo įvairių prekių siuntų iš Azijos regiono. Akivaizdu, kad suverenioms valstybėms tai strategiškai nepriimtina. Todėl situacija pradėjo keistis ir ši tendencija tęsis daugelį metų.

Pasaulinis koronaviruso protrūkis su visais su juo susijusiais ekonominiais trikdžiais aiškiai parodė, kad iš pažiūros objektyvus globalizacijos procesas smarkiai sutriko. Staiga paaiškėjo, kad anksčiau nežinomas virusas gali gana lengvai paralyžiuoti prekybos ir pramonės įmones visame pasaulyje, taip pat „sustabdyti“ prekių judėjimą tarp žemynų ir net kaimyninių šalių. Pavyzdžiui, automobilių pramonė vis dar susiduria su rimtomis elektroninių komponentų tiekimo problemomis. Dėl šios priežasties didelės automobilių surinkimo gamyklos, esant didelei galutinių produktų paklausai, iš dalies neveikia.

Kitaip tariant, visame pasaulyje paplitusi logistikos koncepcija „tiksliai laiku“ dabartinėje situacijoje netaikoma. Ši problema taip pat susijusi su elektroninių lustų gamyklų Kinijoje ir kaimyninėse šalyse veiklos sutrikimais.

Prarandamas „pasaulio gamyklos“ titulas

Drįsčiau manyti, kad per pastaruosius du ar tris dešimtmečius nusistovėjęs Kinijos, kaip pasaulinės gamyklos, vaidmuo išgyvena labai rimtą krizę. Tai oficialiai prasidėjo 2018 m. pradžioje, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas pradėjo prekybos karą su Kinija. Tačiau Vidurio karalystė jau išaugo iš ankstesnio pigios gamybos vietos vaidmens. Šiuo metu skurdesnės Pietryčių Azijos valstybės yra tinkamesnės šiai pozicijai užimti.

Jei per pastaruosius keturis dešimtmečius mažos darbo jėgos sąnaudos buvo pagrindinis didelės pridėtinės vertės gamybos Kinijoje veiksnys, tai pastaraisiais metais kaimyninės šalys, tokios kaip Kambodža, Laosas ar Mianmaras, tapo patrauklesnės. Be to, net Kinijos įmonės siekia perkelti gamybą į šią šalį.

Šiuo požiūriu šiuolaikinė Kinija logiškai mėgdžioja tokios turtingos ir pramoninės šalies kaip Japonija ekonominę patirtį. Tačiau apskritai kinų prekių kokybė ir įvaizdis vis dar nenusileidžia aukščiausios kokybės japoniškiems gaminiams.

Be to, sparti informacinių technologijų ir apskritai robotikos plėtra gali panaikinti pigios darbo jėgos veiksnį kaip pranašumą renkantis šalį gamybos vietai.

Žalioji darbotvarkė

Dar vienas didelis gamybos Kinijoje privalumas anksčiau buvo tai, kad ši šalis nepaisė aplinkosaugos taisyklių. Tačiau žalioji darbotvarkė dabar įgauna viršvalstybinį pobūdį. Dėl šios priežasties Kinija siekia iki 2060 m. išvengti anglies dioksido išmetimo ir jau dabar yra didžiausia pasaulyje investuotoja į atsinaujinančiosios energijos gamybą. Taigi naujasis Kinijos ekonomikos „aplinkosauginis priedas“ objektyviai mažina jos konkurencingumą. Mažinant anglimi kūrenamos elektros energijos gamybos dalį, neišvengiamai didės gamybos sąnaudos. Tačiau tai pasakytina ne tik apie Kiniją.

Be to, norėdama išlaikyti dabartines gamybos apimtis, Artimoji Karalystė pasaulinėmis kainomis turi importuoti angliavandenilius, pramoninius metalus ir daugelį kitų žaliavų. Šis veiksnys taip pat prisideda prie to, kad Kinijos gamyba nebėra tokia pigi, tačiau vis dar nepakankamai gera.

Nauji ekonomikos augimo modeliai

Akivaizdu, kad „pasaulio fabrikas“ ir toliau veikia iš inercijos, kuri turėtų tęstis dar daugelį metų. Tačiau strategiškai vertinant šią padėtį vis dar reikia rasti naują ekonomikos augimo modelį (t. y. naujus didelės pridėtinės vertės veiksnius šalyje). Žinoma, tai nereiškia, kad reikia eksportuoti išteklius ar tapti pasaulinės rezervinės valiutos emitentu. Tikėtina, kad Kinija netaps pasauline lydere programinės įrangos kūrimo, biotechnologijų ar pramogų pramonės srityse. Kol kas šis klausimas lieka atviras.

Man atrodo, kad logiškiausias ir paprasčiausias sprendimas yra aktyvesnė Kinijos ekonominė ekspansija į mažiau išsivysčiusias Azijos ir Afrikos šalis, taip pat į Rusiją. Ši strategija jau įgyvendinama pagal Kinijos iniciatyvą „Viena juosta ir vienas kelias“. Ji apima pasaulinės transporto ir investicijų infrastruktūros sukūrimą, kuri turėtų suteikti Kinijai prieigą prie gamtinių išteklių ir rinkų, kuriose gyvena daugiau kaip 60 proc. pasaulio gyventojų. Apskritai šį megaprojektą galima vertinti kaip akivaizdų bandymą įgyvendinti „Kinijos stiliaus globalizaciją“. Tačiau dėl kitos pasaulinės ekonomikos krizės ir koronaviruso pandemijos jo kūrimas objektyviai atidedamas vėlesniam laikui.

Kita reali galimybė išvengti ekonomikos sąstingio – perorientuoti ekonomiką į vidaus vartojimą. Tiesą sakant, tai vyksta jau daugelį metų. Papildoma paskata šiai tendencijai buvo 2018 m. prasidėjęs prekybos karas su JAV. Atrodo, kad tai susiję su, atrodytų, beprasmišku pinigų „laidojimu“ infrastruktūros projektams, kurie nėra labai reikalingi. Pavyzdžiui, gerai žinoma, kad Kinija pastatė daugiau kaip 15 naujų miestų, kurie tebėra negyvenami. Apie 60 mln. naujų butų ir namų jau daugelį metų stovi tušti.

Objektyvus gyvenimo lygio augimas Kinijoje taip pat yra žingsnis ta pačia kryptimi. Be to, papildomą vidaus paklausą skatina prieinami kreditai. Žinoma, tokioje šalyje kaip Kinija, pasižyminčioje savo ypatumais, ekonomikos augimo nebūtų įmanoma išlaikyti vien tik vidaus vartojimu. Tačiau tai yra labai geras sprendimas dabartiniu ekonominių ir politinių neramumų pasauliniu mastu laikotarpiu.

Šiuo atžvilgiu verta priminti, kad KLR formaliai tebėra socialistinė valstybė, kurią atsakingai kontroliuoja ir jai vadovauja Kinijos komunistų partija. Ideologiniu požiūriu sparti privačios iniciatyvos plėtra per pastaruosius keturis dešimtmečius atitiko „socializmo su Kinijos ypatumais“ principus. Tačiau tezės „partija už viską atsakinga“ niekada nebuvo atsisakyta. Todėl nenuostabu, kad naujojo dešimtmečio pradžioje KLR vidaus politikoje ryškėja nauja tendencija.

Mokymasis iš sovietinės patirties

2021 m. Kinija plačiai šventė 100-ąsias KKP metines. Ta proga buvo paskelbta, kad partijai ir šaliai pavyko įveikti absoliutaus skurdo problemą. Kitas strateginis tikslas buvo paskelbtas „visuotinės gerovės“ valstybės sukūrimas.
Ankstesniame šalies vystymosi etape partija leido „kai kuriems regionams, kai kuriems žmonėms praturtėti pirmiesiems“. Dabar jų misija – padėti didinti skurdžiausių žmonių pajamas ir prisidėti prie Kinijos viduriniosios klasės augimo. Praktiškai tai reiškia, kad turtingos įmonės ir dideles pajamas gaunantys žmonės dabar privalo „labiau dėkoti visuomenei“ ir investuoti į įvairias iniciatyvas, kuriomis siekiama „bendros gerovės“.

Šiai situacijai galima taikyti istorinę analogiją su Naujosios ekonominės politikos (NEP) įvedimu ir vėlesniu jos atšaukimu SSRS 1920-aisiais. Vienu metu atrodė, kad valstybė atsisakė „karo komunizmo“ kūrimo politikos. Tačiau kitą dešimtmetį šaliai atėjo daug sunkesni laikai.
Beje, Deng Xiaopingas, kuris teoriškai pagrindė ir inicijavo ekonomines reformas Kinijoje, asmeniškai stebėjo „NEP’o žydėjimo“ laikotarpį SSRS. Todėl nereikėtų atmesti galimybės, kad Kinija gali pakartoti sovietinę patirtį ir nueiti labai toli reformų keliu, vedančiu iš dabartinės būklės į „visuotinę gerovę“. Jau pastebėjome tendenciją, kad šalyje atsisakoma stambaus privataus kapitalo investicijų.

Tačiau Kinijoje pradėtos reformos neapsiriboja vien ekonomikos sritimi. Iliustratyvus „Alibaba“ įkūrėjo Jacko Ma ir daugelio kitų Kinijos milijardierių „nusileidimas“ vyksta kartu su vaikų prieigos prie vaizdo žaidimų ribojimu, griežtesne kazino Makao kontrole ir apskritai griežtesniu reguliavimu šalyje. Primename, kad nuo 2021 m. pradžios KLR oficialiai įteisino piliečių socialinio reitingavimo sistemą.

Iki šiol dėl visų šių veiksmų nė viena Kinijos bendrovė nėra patekusi į pasaulio didžiausių bendrovių dešimtuką pagal kapitalizaciją.

Skaitykite
Reklama
Reklama
Reklama

Naujienos

Sekite naujienas

Video naujienos

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2020 | Kopijuoti draudžiama |