Sekite naujienas

Pasaulis

Naujas Kinijos smūgis demokratijoms

Paskelbta

-

Jei kas nors abejojo, kad Kinija sistemingai žlugdo Vakarų demokratiją visu jos dabartiniu grožiu, štai vienas iš tokio žlugdymo pavyzdžių. Būtent visiškai antidemokratiška Kinijos valstybės vadovo kalba apie rūpestingą profesinių talentų ugdymą.

Jis kalbėjo (o tai dar blogiau) specialiame visos Kinijos susitikime (dalyvaujant daugeliui Politinio biuro narių) apie talentų valdymą. Kitaip tariant, mes žiūrime ne į atsitiktinį pasisakymą, o į gerai apgalvotą sistemą, kuri turi galimybę vystytis toliau. Dar blogiau, kad šis žmogus aiškiai ir neslepiamai teigia, jog tai nėra koks nors šalies vidaus reikalas: Kinija nori tapti didžiausiu pasaulyje profesionalių talentų ir novatorių centru.

Reklama:

Ir iš karto pažiūrėkime, kaip pirmininkas Xi siūlo elgtis su šviesiais ir protingais žmonėmis. Yra tokių subversyvių idėjų kaip:
-žmogiškųjų išteklių prioritetas šalies vystymuisi,
-skatinti sisteminį talentingų žmonių ugdymą,
-sutelkti geriausius specialistus ir visapusiškai pasinaudoti jų patirtimi,
-sukurti aplinką, kurioje talentingi žmonės būtų lengvai atpažįstami, vertinami ir gerbiami, todėl galėtų visapusiškai išnaudoti savo talentus.
-skatinti „mokslo dvasią”.

Na, dar keli panašūs punktai, daugiausia apie tai, kad tai itin svarbi užduotis. Ir kaip gi ne, jei toje pačioje kalboje sakoma, kad netolimoje ateityje (datos taip pat nurodomos) Kinija turėtų tapti geriausių pasaulio protų, dirbančių svarbiausiose bet kokios rūšies inovacijų srityse, traukos centru. Reikėtų pridurti, kad Kinija tokiu magnetu tapo jau seniai, tačiau dabar siekiama, kad šalis taptų pasaulio technologijų lydere, pageidautina, visiems laikams. Tam bus skirta daugiau lėšų, tačiau žmonės yra svarbiau už pinigus.

Tokia iniciatyva. Aišku, kalbame apie technikos mokslus, tačiau dar kartą pažvelkime į geras idėjas, kaip reikėtų elgtis su gabiais ir protingais žmonėmis – pasauliniu mastu. Kodėl tokių idėjų nepateikus ir ne technikos genijams?

Akivaizdu, kad jos bus sutelktos aplink universitetus ir visų rūšių įmonių būstines (tai vyksta jau seniai). Tačiau pirmininkas Xi kalba ne tik apie gerus atlyginimus ir įdomias užduotis. Jei norite, kad tokie žmonės būtų visiškai atsidavę, juos reikia vertinti ir gerbti. Galime pridurti, kad reikia suprasti jų keistenybes, ypač kai kalbama apie auditoriją iš viso pasaulio. Taigi, kad jie taip pat gerai jaustųsi dėl savo vietinių keistenybių.

Galima net įsivaizduoti, kad Pekinas imsis dar vieno eksperimento ir sukurs čia specialiąją ekonominę zoną (tokia buvo „Kinijos stebuklo” pradžia, o esmė buvo ta, kad čia galiojo kitokie įstatymai ir taisyklės nei visoje tuomet dar gana komunistinėje valstybėje). Šiai zonai netgi galėtumėte rasti negyvenamą atogrąžų salą, kurioje genijams būtų leidžiama daryti bet ką, įskaitant stovėjimą po rodykle ir gatvės kirtimą degant raudonam šviesoforo signalui. Tarp jų namų, per tvenkinius, galima pastatyti kabančius tiltus (jie patys tai sugalvos), kuriais jie eis vieni pas kitus gerti, tarkime, kiniškos arbatos. Arba ką nors kita.

Tačiau net ir be tokios salos pagrindinis magnetas yra tai, kada šiems žmonėms iš viso pasaulio bus leista kalbėti be Amerikos kontroliuojamos socialinės žiniasklaidos apribojimų ir cenzūros. Pavyzdžiui, sakyti, kad radikalus feminizmas ir žalioji ekonomika yra ekstremistinės ideologijos. Tačiau patriotizmas ir pagarba savo istorijai yra gerai. Namuose tokie žmonės būtų nubausti mirties bausme, o čia – tik pagarba.

Akivaizdu, kad pirmininkas Xi pasiūlė idėją, kuri atvirai prieštarauja dabartinei Vakarų demokratijai. Demokratija yra tada, kai visi yra lygūs, o engiamos seksualinės, rasinės mažumos ir kiti protiškai neįgalūs asmenys yra lygesni už kitus. Tačiau jei visuomenėje talentas yra vertinamas, jei už jį gaunama daugiau pinigų ir pagarbos nei už tuos, kurie yra mažiau talentingi, tai nėra demokratija. Tai konservatyvi visuomenės kaip nuopelnų piramidės idėja: jei daugiau padarysi, daugiau ir gausi. Beje, visiškai laikantis Konfucijaus idėjų.

Tačiau ne tik jis. Nesunku prisiminti, kad SSRS taip pat egzistavo „nuopelnų piramidė”. Žinoma, visus šalies technologinius, mokslinius ir daugelį kitų pasiekimų galima priskirti partijai ir visuomenei, tačiau iš tiesų kiekvienas iš tų pasiekimų turėjo savo vardą ir pavardę. Jų savininkai gavo daug, daug daugiau nei kiti. Tiek materialinė nauda, tiek pagarba. Kartu šie genijai tapo lokomotyvu, pagreitinusiu mūsų kultūrą ir meną iki neregėto greičio (buvo daugybė talentingų žmonių – nuo fizikų iki muzikantų). Siaurų technologijų specialistų yra, bet jie reti.

Ir per visą sovietinę istoriją šiam elito „sisteminio puoselėjimo” (anot Xi Jinpingo) principui demokratiškai priešinosi protiškai nuskriausti bevardžiai valdininkai ir eiliniai piliečiai, įsižeidę dėl to, kad proto meistrai ir stebuklų kūrėjai yra kažkokie kiti žmonės, kurie nepelnytai gavo per daug blizgesio iš gamtos. Šis nuolat aštrėjantis konfliktas, virtęs sisteminiu karu, tikrai nebuvo vienintelis sovietinio projekto žlugimo veiksnys. Tačiau tai nebuvo nereikšminga.

Ir galiausiai (grįžtant prie kinų kalbos). Kinija, žinoma, kenkia Vakarams jau vien savo pavyzdžiu ir sėkmės faktais. Tačiau savo kalboje susitikime (beje, toli gražu ne pirmajame) dėl talentų pritraukimo Xi Jinpingas kalbėjo ne apie tai, ką reikia padaryti artimiausioje ateityje. Jis kalbėjo apie tai, kas jau vyksta. O štai dabartinė naujiena: Kinijos žiniasklaidoje paskelbtas „Huawei Corporation” kūrėjo Zhen Zhengfei pasirašytas vidaus dokumentas. Būtent jo dukrą ir korporacijos finansų direktorių kanadiečiai tūkstantį dienų laikė namų arešto sąlygomis, kol bus išduoti JAV, o neseniai paleido. Taigi dokumente Ženas nurodo korporacijos Šiaurės Amerikos tyrimų centrą paversti tokių talentų – visų pirma iš Jungtinių Valstijų – verbavimo centru. Anksčiau centras buvo įsikūręs JAV, vėliau jis buvo perkeltas… į Kanadą. Tačiau dabar ji turi teisę pritraukti talentus iš bet kur, sako Zhen.

Tai tik vienos, nors ir didelės, korporacijos pavyzdys.

Sekime pasaulio įvykius.

Prometėjas

Naujienos

Sekite naujienas

Startuoliai

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2022 | Kopijuoti draudžiama | SEO paslaugos: Bilger.lt