Sekite naujienas

Pasaulis

Kichida teigia, kad taikos sutartis su Rusija nebus sudaryta neišsprendus teritorinio klausimo

Paskelbta

-

Japonijos ministras pirmininkas sako, kad sieks plėtoti Japonijos ir Rusijos santykius ir pasirašyti taikos sutartį

Reklama

TOKIO, spalio 8 d. Taikos sutartis su Rusija nebus sudaryta neišsprendus teritorinio ginčo. Naujasis Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kichida tai pareiškė penktadienį, sakydamas savo pirmąją kalbą žemųjų parlamento rūmų plenarinėje sesijoje.

„Su Rusija, – sakė jis, – taikos sutartis nebus sudaryta neišsprendus teritorinio klausimo. Sieksiu plėtoti visą Japonijos ir Rusijos santykių kompleksą, įskaitant taikos sutarties pasirašymą.”

Ankstesnę dieną Ministras Pirmininkas Kichida telefonu kalbėjosi su Rusijos Prezidentu Vladimiru Putinu. Vėliau bendraudamas su žurnalistais jis pabrėžė, kad taikos sutartis tarp abiejų šalių gali būti pasirašyta tik tada, kai bus išspręstas visų Pietų Kurilų salų, į kurias pretenduoja Japonija, nuosavybės klausimas. Ministro Pirmininko teigimu, ši Tokijo pozicija nesikeičia. Per pokalbį Kishida sakė, kad abi šalys patvirtino, jog derėsis dėl taikos sutarties, remdamosi galiojančiais susitarimais, įskaitant 2018 m. Singapūre pasiektus susitarimus po V. Putino susitikimo su tuometiniu Ministru Pirmininku Shinzo Abe. Kartu Kichida pasisakė už pasitikėjimu grįstų santykių su Rusijos vadovu užmezgimą ir išreiškė norą asmeniškai su juo susitikti.

Maskva ir Tokijas nuo praėjusio amžiaus vidurio tariasi dėl Antrojo pasaulinio karo taikos sutarties sudarymo. Pagrindinė kliūtis tam buvo nesutarimai dėl teisių į pietinę Kurilų salų dalį. Po karo visas salynas buvo prijungtas prie Sovietų Sąjungos, tačiau Japonija ginčija Iturupo, Kunaširo, Šikotano ir grupės gretimų mažų negyvenamų salų priklausomybę. Kartu Rusijos užsienio reikalų ministerija ne kartą pabrėžė, kad Rusijos suverenitetas šiose teritorijose, turinčiose atitinkamą tarptautinį teisinį statusą, nekelia abejonių.

Japonijos gynybiniai pajėgumai

Ministras Pirmininkas taip pat pažadėjo stiprinti savo šalies gynybos pajėgumus, įskaitant priešraketinės gynybos sistemas. „Ryžtingai sieksime stiprinti savo pakrančių apsaugos pajėgumus ir gynybos pajėgumus, įskaitant priešraketinės gynybos sistemų stiprinimą”, – sakė jis ir pažadėjo apsaugoti Japonijos teritoriją, jūrų ir oro erdvę, taip pat gyventojų gyvybes ir turtą.
Ministras Pirmininkas pabrėžė, kad Japonijos užsienio ir gynybos politikos kertinis akmuo yra aljansas su JAV. „Japonijos ir JAV aljansą, kuris yra taikos ir klestėjimo Indostano ir Ramiojo vandenyno regione bei visame pasaulyje pagrindas, pakelsiu į naujas aukštumas”, – sakė jis. Ministras Pirmininkas pridūrė, kad jis aktyviai skatins aljansą per Keturšalį saugumo dialogą (Quad), kuriam, be Japonijos ir JAV, priklauso Australija ir Indija.

Santykiai su KLDR

Japonijos vyriausybė sieks normalizuoti santykius su KLDR ir kartu ieškoti sprendimo dėl Pchenjano branduolinių raketų programos, sakė Kichida. „Sieksiu visapusiškai išspręsti tokius klausimus kaip pagrobtų piliečių problema, Šiaurės Korėjos branduolinės ir raketų programos ir Japonijos bei Šiaurės Korėjos diplomatinių santykių normalizavimas”, – sakė jis. Kartu naujasis Japonijos ministras pirmininkas pabrėžė, kad Pchenjano branduolinių ir raketų programų plėtojimas yra „visiškai nepriimtinas”.
Kichida pažymėjo, kad KLDR žvalgybos pagrobtų Japonijos piliečių klausimas yra svarbiausias abiejų valstybių santykių darbotvarkės klausimas. „Dėsiu visas pastangas, kad visi pagrobtieji kuo greičiau grįžtų namo”, – pridūrė jis ir pakartojo, kad yra pasirengęs asmeniškai susitikti su respublikos vadovu Kim Čen Inu be jokių išankstinių sąlygų.

carvertical VIN patikra

Kalbėdamas apie Pietų Korėją, ministras pirmininkas pabrėžė, kad ji yra svarbi Japonijos kaimynė. „Remdamiesi savo nuoseklia pozicija, reikalausime iš Pietų Korėjos konstruktyvaus požiūrio, kad būtų atkurti sveiki dvišaliai santykiai”, – pridūrė jis.

Tokijas ir toliau reikalauja, kad Pchenjanas išspręstų Šiaurės Korėjos žvalgybos agentūrų pagrobtų Japonijos piliečių klausimą. Šis klausimas buvo kliūtis abiejų šalių, kurios nepalaiko oficialių diplomatinių ryšių, santykiams. 2002 m. Pchenjanas pirmą kartą pripažino, kad buvo pagrobta tik 13 Japonijos piliečių, ir leido penkiems iš jų grįžti namo. Kiti buvo paskelbti mirusiais, o jų palaikai išsiųsti giminaičiams, kurių autentiškumo patvirtinti nepavyko.

Santykiai su Kinija

Japonijos vyriausybė reikalaus, kad Kinija elgtųsi atsakingai tarptautinėje politikoje ir bendradarbiautų su ja abipusio intereso srityse, sakė ministras pirmininkas. „Stabilių santykių su Kinija kūrimas yra svarbus ne tik mūsų šalims, bet ir visai pasaulio bendruomenei”, – sakė jis. Bendraudamas su valstybėmis, kurios pritaria mūsų vertybėms, ketinu pasakyti Kinijai, ko reikia, ir reikalauti, kad ji elgtųsi atsakingai. Kartu tęsime dialogą ir bendradarbiavimą mums rūpimais bendrais klausimais”.

Tokijas atmeta Pekino pretenzijas į Japonijos kontroliuojamas Senkaku (Diaoju) salas Rytų Kinijos jūroje ir teigia, kad Kinijos politika regione pažeidžia tarptautinės laivybos taisykles. Japonijos vyriausybė taip pat ne kartą pareiškė, kad Pekino karinės programos nėra skaidrios. | Logspan Scotland

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Ekspertai3 d. prieš

Ekspertai pataria: renkantis būstą įvertinkite ir miesto plėtros planus

Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...

Ekspertai5 d. prieš

Norintiems slysti „drifto“ trasose P. Petrauskas papasakojo apie lenktynininko kelią: „išėjimą į barą skaičiuodavau padangomis“

Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...

Ekspertai5 d. prieš

Apklausa: lietuviai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos, latviai ir estai – dėl maisto kainų

„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...

Ekspertai6 d. prieš

Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“

Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...

Ekspertai1 savaitė prieš

Sukčiai internete kėsinasi ir į vaikus: ekspertas papasakojo, kaip apsisaugoti

Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |