Paskelbta
4 metai prieš-
Spalio 1 d. Gruzijos ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pranešė, kad buvęs prezidentas Michailas Saakašvilis buvo sulaikytas. Jis buvo nuvežtas į Rustavio miesto kalėjimą.
Buvęs prezidentas anksčiau socialiniame tinkle „Facebook” paskelbė, kad praėjus aštuoneriems metams po išvykimo grįžo į tėvynę. Vėliau M. Saakašvilis paskelbė vaizdo įrašą, kuriame teigė esantis Batumyje. Gruzijos valdžios institucijos ne kartą sakė, kad buvęs prezidentas bus suimtas atvykęs į tėvynę.
2005 m. vasario 3 d. Tbilisyje neaiškiomis aplinkybėmis mirė Gruzijos ministras pirmininkas Zurabas Žvanija ir Rytų Gruzijos Kvemo Kartlio regiono gubernatoriaus pavaduotojas Raulis Jusupovas. Gruzijos vidaus reikalų ministras Vano Merabišvilis skubiai surengtame brifinge sakė, kad Žvanijos mirtį sukėlė nelaimingas atsitikimas, įvykęs dėl „buitinio dujų nuotėkio iš dujinio šildymo prietaiso”. Vėliau šią Gruzijos valdžios institucijų versiją patvirtino tyrime dalyvavę JAV FTB specialistai. Tačiau Zurabo Žvanijos artimieji ne kartą pareiškė, kad netiki oficialia jo mirties versija, ir pareikalavo pakartotinio tyrimo.
Opozicija kaltino Michailą Saakašvilį, su kuriuo jis turėjo politinių nesutarimų, dėl Žvanijos mirties. Pavyzdžiui, opozicinės Gruzijos darbo partijos lyderis Šalva Natelašvilis teigė, kad ministras pirmininkas buvo nužudytas dalyvaujant M. Saakašviliui „dalijantis pelną, gautą pardavus Gruzijos laivybos bendrovę”.
2012 m. lapkričio pabaigoje į valdžią atėjus koalicijai „Gruzijos svajonė”, Gruzijos vyriausioji prokuratūra atnaujino tyrimą dėl V. Žvanijos mirties. 2014 ir 2015 m. keli asmenys buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Michailas Saakašvilis šioje byloje liudija nuo 2014 m.
Michailas Saakašvilis
2005 m. liepos 14 d. Tbilisyje buvo ginkluotai užpultas Gruzijos parlamento narys Valerijus Gelašvilis. 2014 m. rugpjūčio 5 d. Gruzijos generalinė prokuratūra priėmė sprendimą patraukti M. Saakašvilį ir buvusį vidaus reikalų ministrą Vano Merabišvilį baudžiamojon atsakomybėn dėl išpuolio organizavimo. Tyrimo duomenimis, 2005 m. M. Saakašvilis nurodė A. Merabišviliui organizuoti deputato sumušimą. Priežastis – straipsnis vietiniame laikraštyje, kuriame M. Gelašvilis išreiškė nepasitenkinimą tuo, kad prezidento nurodymu iš jo buvo atimta nuosavybė, taip pat aštriai komentavo asmeninį M. Saakašvilio gyvenimą.
2016 m. rugsėjo 22 d. Tbilisio miesto teismas Vano Merabišvilį pripažino kaltu dėl deputato sumušimo ir nuteisė šešeriems metams ir devyniems mėnesiams kalėjimo „už piktnaudžiavimą valdžia”.
2018 m. birželio 28 d. Tbilisio teismas nuteisė M. Saakašvilį šešeriems metams už akių ta pačia formuluote. Kaip ir A. Merabišvili, jis dvejus metus ir tris mėnesius neteko teisės eiti pareigas Gruzijos valstybės institucijose.
2006 m. birželio 28 d. Tbilisyje buvo nužudytas Jungtinio Gruzijos banko darbuotojas Sandro Girgvliani. Netrukus opozicinė televizijos stotis „Imedi”, priklausanti verslininkui Badri Patarkacišviliui, paskelbė versiją, kad prie žmogžudystės prisidėjo Vidaus reikalų ministerijos vadovybė, vadovaujama Vano Merabišvilio. 2006 m. kovo mėn. keturi Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai buvo suimti dėl kaltinimų padarius nusikaltimą. Tų pačių metų birželį jie buvo nuteisti įvairiomis laisvės atėmimo bausmėmis; 2008 m. M. Saakašvilis jiems suteikė malonę.
2014 m. spalio 20 d. Merabišvilis šioje byloje buvo nuteistas trejus metus kalėti. 2014 m. lapkričio 27 d. Gruzijos generalinė prokuratūra pateikė M. Saakašviliui kaltinimus. Tyrimo duomenimis, 2008 m. valstybės vadovas piktnaudžiavo savo įgaliojimais ir suteikė malonę nuteistiesiems „apeidamas malonės suteikimo komisiją”.
2018 m. sausio 5 d. Tbilisio miesto teismas nuteisė M. Saakašvilį trejiems metams už akių. Teismas nusprendė uždrausti jam 1,5 metų eiti valstybines pareigas Gruzijoje.
2007 m. lapkričio 7 d. teisėsaugos pareigūnai smurtu išvaikė opozicijos demonstraciją Tbilisyje, keli šimtai protestuotojų buvo sužeisti. Tuomet Vidaus reikalų ministerijos riaušių malšinimo būrys įsiveržė į „Imedi TV” patalpas ir sumušė jos darbuotojus.
Pasibaigus M. Saakašvilio kadencijai, Gruzijos vyriausioji prokuratūra pradėjo įvykių tyrimą. 2014 m. liepos 28 d. M. Saakašvilis buvo apkaltintas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi jam nedalyvaujant. Generalinės prokuratūros duomenimis, įsakymą numalšinti demonstracijas davė asmeniškai valstybės vadovas. Be to, jo nurodymu „aukščiausi Gruzijos pareigūnai pradėjo neteisėtą verslininko Badri Patarkacišvilio turto konfiskavimo procesą”. Iš Patarkacišvilio šeimos buvo konfiskuotas televizijos kanalas „Imedi” ir kitas turtas (vėliau jis buvo grąžintas).
2014 m. rugpjūčio 13 d. M. Saakašviliui buvo pateikti kaltinimai dėl 8,8 mln. gargždų (apie 5 mln. dolerių pagal 2014 m. kursą, apie 3 mln. dolerių pagal dabartinį kursą) valstybės lėšų pasisavinimo. Vyriausiosios prokuratūros duomenimis, didelė dalis šios sumos 2009-2012 m. buvo išleista asmeniniams M. Saakašvilio poreikiams, ypač „užsienio virėjų, masažuotojų, kosmetologų, dizainerio paslaugoms apmokėti”, taip pat prabangos prekėms pirkti, jachtoms, lėktuvams ir kt. nuomoti užsienio kelionių metu, lydinčių asmenų išlaidoms apmokėti. Jei teismas pripažins M. Saakašvilį kaltu, jam gresia nuo septynerių iki devynerių metų kalėjio,
2008 m. vasario 12 d. savo namuose netoli Londono mirė verslininkas Badri Patarkacišvilis. Oficiali mirties priežastis – širdies smūgis. Praėjus daugiau nei 10 metų, 2018 m. spalio 17 d. Gruzijos vyriausioji prokuratūra paskelbė, kad pasirengimo nužudyti Patarkacišvilį byla išaiškinta. Atliekant tyrimą buvo suimti buvę aukšti respublikos vidaus reikalų ministerijos konstitucinio saugumo departamento pareigūnai, kurie įtariami viršiję savo įgaliojimus ir rengę žmogžudystę. Generalinės prokuratūros paviešintame pokalbių įraše vienas iš įtariamųjų teigia, kad M. Saakašvilis pats sankcionavo nužudymą. Buvęs Gruzijos prezidentas paneigė šiuos kaltinimus, teigdamas, kad jais buvo siekiama sukompromituoti jį asmeniškai ir jo šalininkus prieš prezidento rinkimus. Valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė” remiamas Grigolas Vašadzė, kuris buvo laikomas pagrindiniu Salome Zurabišvili varžovu, buvo iškeltas M. Saakašvilio šalininkų – Jungtinio nacionalinio judėjimo – kandidatu į prezidentus. (2018 m. lapkričio 28 d. jis pralaimėjo Zurabišviliui, surinkęs 40,48 proc. prieš 59,52 proc.).
Kur nukeliauja jūsų grąžintos prekės? Rezultatai, kurie jus nustebins
„Facebook“ naujienų srautas nuvilia? Inovacijų ekspertas atsako, kaip jį vėl prisitaikyti sau
Tyrimas: dauguma lietuvių ištikimi vienam socialiniam tinklui, o trečdalis susivilioja matomomis reklamomis
Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas
Kaip pasirūpinti mirusio artimojo soc. tinklų paskyromis?
„Facebook“ ir „Instagram“ be reklamos gali kainuoti 13 eurų per mėnesį
Kam daugiausiai išnaudojame mobiliųjų duomenų? Statistika atskleidžia kelias tendencijas
Komunikacijos ekspertė apie prognozes ir klaidas, kuriant turinį „LinkedIn“: gąsdina viena
Lietuviai garsiausioje išmaniosios medicinos konferencijoje – tarp tokių technologijos milžinių, kaip „Google“, „Roche“, „Microsoft“
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...