Paskelbta
4 metai prieš-
Kinijos valstybinė žiniasklaida įspėjo, kad karo grėsmė yra „reali” ir kad ji „gali kilti bet kuriuo metu”, nes Kinijos ir Taivano santykiai pablogėjo, o karinė įtampa tarp abiejų šalių išaugo iki didžiausios per daugiau nei 40 metų.
Kinijos valstybės remiamo laikraščio „Global Times” redakcinė skiltis pasirodė tuo metu, kai Kinija padidino karinį Taivano salos valstybės bauginimą.
Pirmadienį į Taivano oro erdvę įsiveržė rekordinis 56 Kinijos karo lėktuvų skaičius, todėl Taipėjaus gynybos ministerija buvo priversta paleisti savo oro gynybos sistemą ir paskelbti perspėjimus. Šis jėgos demonstravimas buvo ketvirta diena iš eilės, kai į salos oro erdvę įsibrovė Liaudies išlaisvinimo armijai priklausantys orlaiviai – iš viso į salos oro erdvę įsibrovė apie 148 Kinijos lėktuvai.
Taivanas šiuos įsiveržimus pavadino „neatsakingais provokaciniais veiksmais”, o JAV, Japonija ir Australija paragino Kiniją nutraukti karinius grasinimus.
Redakcija prieštaravo JAV ir Japonijos paramai Taivanui ir pavadino tai „strateginiu sąmokslu”, kuris, pasak jos, tampa vis „įžūlesnis”.
Ji taip pat įspėjo Taivaną ir jo šalininkus „toliau nežaisti su ugnimi”, sakydama, kad „Kinijos žemyninės dalies pasirengimas panaudoti jėgą prieš Taivano separatistines pajėgas yra daug stipresnis nei bet kada anksčiau”.
„JAV ir Japonijos bei DPP [Taivano demokratinės pažangos partijos] valdžios strateginis sąmokslas darosi vis įžūlesnis, o padėtis Taivano sąsiauryje beveik prarado bet kokią manevravimo laisvę, balansuojant ant susidūrimo ribos, ir tai sukuria skubos jausmą, kad karas gali prasidėti bet kuriuo metu”, – sakoma redakcijos straipsnyje.
Pirmadienį Taivanas pareiškė, kad Kinija pažeidė jo oro erdvę ir per vieną dieną pakėlė 56 reaktyvinius lėktuvus, įskaitant branduolinius bombonešius. Prieš tai, penktadienį, per Kinijos nacionalinę dieną, Liaudies išlaisvinimo armija į teritoriją pasiuntė 38 karo lėktuvus, šeštadienį – 39, o sekmadienį – 16 orlaivių.
Likus kelioms valandoms iki šių didžiulių antskrydžių pranešta, kad lėktuvnešis „HMS Queen Elizabeth” įplaukė į ginčijamą Pietų Kinijos jūrą, kurią Kinija laiko savo teritoriniais vandenimis. Tai rodė, kad britų flagmano bendros pratybos su JAV lėktuvnešiais „USS Carl Vinson” ir „USS Ronald Reagan” bei Japonijos sraigtasparnių naikintuvu „JS Ise”, pasak ekspertų, galbūt yra dar vienas Kinijos „patyčių” iš Taivano preliudas.
Bendros pratybos, kuriose dalyvavo šešių skirtingų šalių karo laivai, tęsėsi savaitgalį, padidėjus įtampai tarp Taivano ir Kinijos.
Griežtame redakcijos priekaište sakoma, kad Kinija neleis salai veikti kaip „JAV strateginio sulaikymo prieš Kiniją forpostui” ir jai jokiomis aplinkybėmis nebus leista atsiskirti nuo Kinijos.
Kitame „Global Times” redakciniame straipsnyje, kuriame buvo paskelbtas griežtas tekstas, teigiama, kad Taivano „likimas neišvengiamai bus katastrofa, kai jie bandys atskirti Taivaną nuo Kinijos”. Jame taip pat buvo perspėta, kad Taivanas eina link savo „kapo”, susidėdamas su išorės jėgomis. Šis redakcinis straipsnis buvo atsakas į Taivano prezidentės Tsai Ing-wen straipsnį žurnale „Foreign Affairs”, kuriame ji įspėjo apie „katastrofiškas pasekmes” taikai Azijoje, jei Taipėjus atiteks Pekinui.
Trečiadienį Taivano gynybos ministras pareiškė, kad Kinija yra pajėgi iki 2025 m. surengti plataus masto invaziją į Taivaną. Chiu Kuo-chengas sakė, kad padėtis tarp Kinijos ir Taivano yra „rimčiausia” per daugiau nei 40 metų, ir pridūrė, kad yra rizika, jog per jautrų Taivano sąsiaurį gali kilti „nesusišaudymas”.
Jis sakė, kad parlamento komitetas peržiūri specialias 240 mlrd. taivaniečių dolerių (6,3 mlrd. svarų sterlingų) karines išlaidas Taivane pagamintiems ginklams, pavyzdžiui, raketoms ir karo laivams.
Nors JAV ir Australija nepalaiko diplomatinių ryšių su Taivanu, jos paskelbė pareiškimus, kuriais išreiškė paramą Taivanui prieš naujausią Kinijos jėgos demonstravimą.
Australija pareiškė, kad yra „susirūpinusi dėl to, kad Kinija per pastarąją savaitę vis dažniau įsiveržia į Taivano oro gynybos zoną”, ir perspėjo dėl „grasinimo panaudoti jėgą ” JAV apibūdino šiuos įsiveržimus kaip provokuojančius ir destabilizuojančius padėtį. „Mūsų įsipareigojimai Taivanui yra tvirti ir padeda palaikyti taiką ir stabilumą Taivano sąsiauryje ir regione”, – teigė ji.
Tačiau Kinija sukritikavo JAV pareiškimą dėl to, kad jis „išpučia” Taivano separatistines pajėgas, ir paprašė Vašingtono nustoti remti tokius veiksmus.
Po Kinijos pareiškimo Joe Bidenas antradienį sakė, kad telefonu kalbėjosi su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu apie Taivaną. „Aš kalbėjau su Xi apie Taivaną. Sutarėme… laikysimės Taivano susitarimo”, – sakė jis. „Aiškiai pasakėme, kad nemanau, jog jis turėtų daryti ką nors kita, tik laikytis susitarimo”
Kalbama, kad J. Bidenas turėjo omenyje ilgalaikę Vašingtono „vienos Kinijos politiką”, pagal kurią jis oficialiai pripažįsta Pekiną, o ne Taipėjų, ir Taivano santykių aktą.
JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sullivanas vėliau trečiadienį Šveicarijoje surengs derybas su Kinijos aukščiausiuoju diplomatu Jang Jiechi, tvyrant padidėjusiai įtampai tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų dėl įvairių klausimų, įskaitant Taivaną. Tai bus pirmasis J. Sullivano susitikimas akis į akį su J. Jangu po to, kai kovo mėn. jiedu žodžiu apsikeitė nuomonėmis Aliaskoje.
Nepaisant Kinijos spaudimo, šią savaitę Taivane lankysis grupė Prancūzijos senatorių, įskaitant buvusį gynybos ministrą. Delegacijai vadovaus Prancūzijos Senato Draugystės su Taivanu grupės vadovas Alain Richard, Taivano užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Joanne Ou.
JAV prezidento rinkimų rezultatas: bitkoino kaina pasiekė rekordines aukštumas
Ar aukosime ekonomikos augimą tam, kad pažabotume infliaciją?
„Airbnb“ startuolio sėkmės istorija
Savaitės startuolio sėkmės istorija – „Pinterest“
Irako ministro pirmininko namus atakavo bepiločiai lėktuvai
Lietuvos eksportui ir toliau prognozuojamas dviženklis augimas
JAV karininkas pasakojo, kaip „išstumti” Rusiją iš Juodosios jūros
„Atvažiuoja rusų tankai”: Lenkija ruošiasi dramatiškiems pokyčiams
Amerikiečiai įsižeidė dėl Baideno „pasityčiojimo” iš jų intelekto
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...