Sekite naujienas

Pasaulis

Kariniai perversmai pasaulyje 2012-2021 m.

Paskelbta

-

2021

2021 m. rugsėjo 5 d. Gvinėjoje įvyko valstybės perversmas. Šūviai buvo girdimi sostinėje Konakryje, netoli prezidento rezidencijos. Per maištą Gvinėjos prezidentui lojalios pajėgos sulaikė 25 sukilėlių kariškius.

Reklama

Specialiųjų pajėgų grupės nariai susirėmė su prezidento Alpha Conde apsaugos darbuotojais, kurie prisidėjo prie bandymo įvykdyti „perversmą”. Sukilėlių grupuotei vadovavo pulkininkas Mamadi Dumbuya, anksčiau tarnavęs Prancūzijos užsienio legione. Per susirėmimą sukilėliai sulaikė Gvinėjos prezidentą Alpha Condé. Specialiosios pajėgos taip pat sulaikė keletą aukšto rango pareigūnų.

2021 m. vasario 1 d. Mianmare, likus kelioms valandoms iki lapkričio 8 d. visuotiniuose rinkimuose išrinkto naujojo parlamento pirmosios sesijos pradžios, Mianmaro kariškiai, apkaltinę nacionalinę rinkimų komisiją ir valdančiąją Nacionalinės demokratijos lygos (NLD) partiją rinkimų klastojimu NLD naudai, suėmė šalies vyriausybės vadovus, įskaitant prezidentą Win Myint ir valstybės tarybos narę (faktinę ministrę pirmininkę), Nobelio premijos laureatę Aung San Suu Kyi. Tuo pat metu buvo suimti vyriausybės nariai ir aukšto rango vyriausybės pareigūnai, susiję su NLD arba valdančiąja partija. Mianmaro naujienų portalas „Eleven Media” vėliau pranešė apie Jangono vyriausiojo ministro ir kelių buvusios sostinės ir didžiausio šalies miesto savivaldybės pareigūnų areštą.

Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad kariuomenė metams paskelbė nepaprastąją padėtį ir pareiškė, kad šalyje bus surengti nauji vyriausybės rinkimai.

2020

2020 m. rugpjūčio 18 d. Malio karinėje bazėje netoli sostinės Bamako kilo sukilimas. Sukilėliai paskelbė apie prezidento Ibrahimo Boubacar Keita ir ministro pirmininko Boubou Cissé areštą. Vėliau prezidentas paskelbė apie savo atsistatydinimą ir paleido parlamentą bei vyriausybę. Kariuomenė paragino pradėti politines permainas šalyje ir surengti visuotinius rinkimus, paskelbė sienos uždarymą ir komendanto valandą, taip pat paskelbė apie Nacionalinio žmonių gelbėjimo komiteto, kurio vadovu paskirtas pulkininkas Assimi Goita, sudarymą.


Rugpjūčio 27 d. paskelbta, kad paleistas per karinį perversmą į nelaisvę paimtas prezidentas Ibrahimas Boubacaras Keita.

Rugsėjo 12 d. Malio kariuomenė po derybų su politiniais lyderiais ir pilietinės visuomenės atstovais patvirtino „pagrindinį įstatymą ir pereinamojo laikotarpio veiksmų planą”. Šalys nusprendė, kad pereinamasis laikotarpis truks 18 mėnesių ir bus sudaryta laikinoji vyriausybė. Tuo metu šalyje vyks visuotiniai rinkimai.

carvertical VIN patikra

Rugsėjo 25 d. buvęs Malio gynybos ministras Ba Ndau buvo prisaikdintas laikinuoju prezidentu, o pulkininkas Assimi Goita – viceprezidentu. Premjeru tapo buvęs užsienio reikalų ministras Moktaras Ouane.

Malio laikinoji valdžia 2021 m. sausio 18 d. dekretu paleido Nacionalinį tautos gelbėjimo komitetą (CNSP) (RIA Novosti, 2021 01 26, 20:02).

2019

2019 m. balandžio 11 d. Sudano gynybos ministras Awadas ibn Aufas paskelbė, kad prezidentas Omaras al-Bashiras sulaikytas. Jis buvo pašalintas iš valdžios ir nuteistas dvejus metus kalėti už korupcinius nusikaltimus. Jam taip pat iškelta byla dėl 1989 m. įvykdyto karinio perversmo, po kurio jis atėjo į valdžią. Šiai bylai tirti buvo sudaryta speciali komisija, o Sudano generalinė prokuratūra taip pat nurodė sulaikyti visus kariškius, dalyvavusius 30 metų trukusiame perversme. Omaras al Baširas laikomas Koberio kalėjime Chartume.

2017

2017 m. lapkričio 15 d. Zimbabvėje kariškiai perėmė televizijos centro sostinėje Hararėje ir prezidento Roberto Mugabės (1924-2019) rezidencijos kontrolę.

Lapkričio 19 d. iš R. Mugabės, kuriam buvo skirtas namų areštas, buvo atimtos jo vadovaujančios pareigos Zimbabvės Afrikos nacionalinės sąjungos-Patriotinio fronto (ZANU-PF) partijoje. Partijos centrinis komitetas paragino R. Mugabę iki lapkričio 20 d. vidurdienio atsistatydinti iš valstybės vadovo pareigų, nes priešingu atveju prieš jį gali būti pradėta apkaltos procedūra.

Lapkričio 22 d. Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabė paskelbė apie savo atsistatydinimą.

2019 m. rugsėjo 6 d. ligoninėje Singapūre mirė Robertas Mugabė.

2015

2015 m. rugsėjo 19 d. Boukina Fase įvyko valstybės perversmas. Kariuomenės vadai sulaikė Burkina Faso prezidento pareigas einantį Michelį Kafando, laikinąjį ministrą pirmininką Isaacą Zidou ir kitus ministrus, o po to paskelbė, kad laikinasis valstybės vadovas nušalintas nuo pareigų, o laikinoji vyriausybė uždaryta. Vėliau politikai buvo paleisti, o perversmo lyderiai ir vyriausybei lojalios pajėgos pasirašė susitarimą dėl smurto prevencijos sostinėje Uagadugu.

2014

2014 m. gegužės mėn. Tailande įvyko karinis perversmas, kilęs po masinių opozicijos demonstracijų ir gatvių susirėmimų, kurie buvo vykdomi po daugelį metų trukusio politinio konflikto tarp Chinawat politinio klano šalininkų ir oponentų, vadovaujantis nacionalinio susitaikymo šūkiu. 2005 m. prasidėjęs konfliktas ne kartą sukėlė masines gatvių demonstracijas ir kraujo praliejimą. Perversmui vadovavęs kariuomenės vadas generolas Prayut Chan-ocha perėmė Nacionalinę taikos ir tvarkos tarybą (NPAK) – karinę vyriausybę, turinčią įstatymų leidžiamosios valdžios įgaliojimus. Konstitucija buvo panaikinta ir vietoj jos priimtas laikinasis pagrindinis įstatymas, o kariškiai įsteigė laikinąjį parlamentą iš paskirtų deputatų ir ministrų kabinetą, kuriam taip pat vadovavo generolas Chan-Ocha. Visa politinė veikla šalyje buvo uždrausta, kol bus išleistas specialus įsakymas. Per ketverius NSMP valdymo metus buvo priimta nauja nuolatinė Tailando konstitucija ir parengti nauji rinkimų įstatymai.

2019 m. kovo 24 d. Tailande vyko parlamento rinkimai.

2013

2013 m. liepą Egipte armija, kilus visuotinio nepasitenkinimo valdančia Musulmonų brolija* bangai, nušalino prezidentą Mohamedą Mursį nuo valdžios ir šalyje paskelbė pereinamąjį laikotarpį. M. Mursio šalininkai surengė masinius protestus, reikalaudami grąžinti jį į valstybės vadovo postą. Per kilusius protestus ir susirėmimus žuvo šimtai egiptiečių. Daugelis buvusį prezidentą palaikančių aktyvistų ir pats buvęs valstybės vadovas atsidūrė kalėjime. Teismas nuteisė M. Mursį mirties bausme, tačiau apeliacinis teismas nuosprendį panaikino ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo „dėl įrodymų spragų”.

2019 m. birželio 17 d. pranešta, kad mirė buvęs Egipto prezidentas Mohamedas Mursis. Generalinio prokuroro pareiškime teigiama, kad M. Mursis nugriuvo sėdėdamas teisiamųjų suole. Jis buvo nugabentas į ligoninę, kur konstatuota buvusio lyderio mirtis.

2013 m. kovo 24 d. sukilėlių koalicijos „Seleka” kovotojai užėmė CAR sostinę. Sukilėlių lyderis Michelis Djotodia pasiskelbė prezidentu, o nušalintasis CAR vadovas François Bozizé buvo priverstas bėgti į Kamerūną.

Kovo 26 d. J. Djotodia paskelbė apie konstitucijos galiojimo sustabdymą, CAR parlamento ir vyriausybės paleidimą. Afrikos lyderiai atsisakė pripažinti sukilėlių lyderį Djotodia Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) prezidentu.

2014 m. sausio 10 d. apie savo atsistatydinimą paskelbė save pasiskelbęs prezidentas Michelis Djotodia.

Sausio 20 d. Catherine Samba-Panza tapo naująja laikinąja valstybės vadove.

2016 m. vasario mėn. CAR vyko prezidento rinkimai. „Fosten Archange Touadera” laimėjo antrajame raunde.

2012

2012 m. balandžio 12 d. Bisau Gvinėjoje prieš balandžio 29 d. numatytą antrąjį prezidento rinkimų turą įvyko valstybės perversmas. Kariškiai užėmė centrinę respublikos sostinės dalį ir užpuolė buvusio premjero ir valdančiosios Afrikos partijos už Bisau Gvinėjos ir Žaliojo Kyšulio nepriklausomybę (PAIGC) kandidato į prezidentus Gomeso Júnioro rezidenciją. Jis ir prezidento pareigas einantis Raimundo Pereira buvo suimti. Kariuomenė teigė, kad ji nesiekė valdžios, o perversmo priežastis – kariuomenės vadovybės nepasitenkinimas slaptu šalies valdžios institucijų ir Angolos sudarytu susitarimu. Pasak kariškių, iš Angolos į šalį atsiųsta karinė techninė misija turėjo „fiziškai pašalinti” Bisau Gvinėjos kariuomenės generalinio štabo vadovą António Indjai.

Balandžio pabaigoje nušalintieji Bisau Gvinėjos vadovai buvo paleisti ir pabėgo iš šalies. Po perversmo karinės chuntos ir pagrindinių Bisau Gvinėjos opozicinių partijų atstovai pasirašė susitarimą dėl dvejų metų pereinamojo laikotarpio.
2014 m. gegužės mėn. antrajame ture prezidentu buvo išrinktas José Mario Vazas, atstovaujantis Afrikos partijai už Gvinėjos ir

Žaliojo Kyšulio nepriklausomybę (PAIGC).

2012 m. kovo 22 d. Malyje įvyko perversmas. Perversmo metu į valdžią atėjo kariuomenė, nepatenkinta valdžios institucijų atsaku į ginkluotą tuaregų sukilimą Malio šiaurėje. Sukilėlių daliniai teigė nušalinę prezidentą Amadou Toumani Touré. Vėliau sukilėliai įkūrė laikinąją valdžią – Nacionalinį demokratijos atkūrimo ir valstybės atkūrimo komitetą.

Balandžio 12 d. po perversmo šaliai vadovavęs kapitonas Amadou Sanogo perdavė valdžią Malio nacionalinės asamblėjos vadovui Dioncounda Traoré, kuris perėmė prezidento pareigas.

Gegužės 1 d. nušalintajam Malio prezidentui Amadou Toumani Touré lojalūs kariai bandė surengti atsakomąjį perversmą šalyje, bet jis buvo numalšintas.

2013 m. rugpjūtį buvęs Malio vyriausybės vadovas Ibrahimas Boubacaras Keita demokratiniuose rinkimuose buvo išrinktas prezidentu.

Sekime pasaulio įvykius!

Prometėjas

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Skaitykite

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |